Drevo ako stavebný materiál je charakteristické svojou ľahkosťou, pevnosťou a jednoduchou opracovateľnosťou. Medzi jeho ďalšie nesporné výhody patria napríklad tepelná a akustická izolačnosť, trvácnosť a tiež nenahraditeľný pocit prírodného materiálu.
Technické a mechanické vlastnosti drevín sú výrazne závislé od vlhkosti a typu dreviny. Surové drevo po vyťažení disponuje vlhkosťou približne 40% až 70% hmotnosti. Samozrejme záleží od dreviny a klimatických podmienok v ktorých stromy vyrastajú. Drevo schnúce pod otvoreným nebom má po roku vysichania vlhkosť približne 12% až 20% a drevo mechanicky vysúšané vo vzduchovej sušiarni po ukončení tohto technologického procesu disponuje vlhkosťou do 10% hmotnosti.
Najpoužívanejšie dreviny využívané v nábytkárskom priemysle sú smrek, dub, buk a zriedkavo sa stretneme aj s borovicou či mahagónom.
SMREK a BOROVICA patria do kategórie ľahkých drevín. MAHAGÓN – vo veľkom u nás používaný najmä v za socializmu – sa radí do mierne ťažkých drevín, a DUB s BUKOM patria medzi mierne ťažké dreviny.
Zaujímavá je aj trvanlivosť týchto drevín v ideálnych podmienkach bez kontaktu s priamou vlhkosťou alebo pôdou.
Pri SMREKU sa trvanlivosť predpokladá na 50 až 75 rokov,
DUB 100 až 200 rokov,
BOROVICA 90 až 120 rokov,
BUK 50 až 90 rokov.